Ali Erdem Doğanoğlu, "Cumhurbaşkanının Görev Süresinin Belirlenmesi Sorunu", Ankara Barosu Dergisi, Yıl 2011, Sayı 3.

TIME: A.B.D Anayasası, Kuşatma Altında Bir Belge

TIME Dergisi’nin Temmuz sayısında yayınlanacak olan ve Richard Stengel tarafından hazırlanan yazının başlığı “Amerika Birleşik Devletleri Anayasası Hala Önemli mi?” (Does The U.S. Constitution Still Matter?). Yazı, Birleşik Devletler Anayasası’nın değişen dünya koşullarına ayak uydurması için varolan fren ve dengeler sistemini sorguluyor. Bunun yanında, savaş kararları, ekonomik krizler, sağlık güvencesi, göçmenlik gibi konularda yaşanan sorunların çözümü açısından Anayasa’nın nasıl bir çatı kurduğu tartışılıyor.

“Anayasalar millete hizmet eder, millet anayasalara değil” diyen yazı, Anayasa’nın hala “birşeyleri” koruyup korumadığı üzerine oldukça dikkat çekici bir makale.

DP

Le Monde Diplomatique’ten Türkiye Değerlendirmesi

Le Monde Diplomatique’in İngilizce sürümünün internet sitesinde, 15 Haziran 2011 tarihinde Wendy Kristianasen tarafından kaleme alınmış bir yazı yayınlandı. Yazıda, Türkiye’deki temel siyasal aktörlerin 12 Haziran seçimleri öncesi ve sonrasındaki tercih ve davranışları üzerinde duruluyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de gündeme gelmesi beklenen “başkanlık sistemi” tartışmalarına da “iktidarın merkezîleşmesi” penceresinden bakılan yazı, derli toplu İngilizcesi ve nesnellik ölçütlerine yaklaşan anlatımıyla gözden geçirilmeye değer görünüyor.

Yazıyı okumak için tıklayınız.

EK

13.06.2011-19.06.2011 Güncel Anayasa Mahkemesi Kararları

GÜNCEL ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI

Sosyal Demokrat Halk Partisi’nin 2005 ve 2006 ; Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin 2004 , 2005 ve 2006 ; Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2005 ve 2006 ; Anavatan Partisi’nin 2001 ve 2002 yılları kesinhesapları Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmiş ve ilgili kararlar geçtiğimiz hafta içinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.
(Her bir ilgili karara, yukarıdaki metinde verilen yıl sayıları üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Uzlaşmacı Anayasa Yapımı ve İzlanda Örneği

Anayasa Gündemi internet sitesindeki İzlanda yeni Anayasasını kitlelere yazdırıyor başlıklı habere göre; ticarî bankalarının bir anda çökmesinin ardından İzlanda yeni bir Anayasa yazıyor ve bunu biraz farklı bir şekilde gerçekleştiriyor. Anayasa yazımı sürecine Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal paylaşım ağlarını kullanarak kitleleri dahil eden İzlanda, Anayasa Konseyi taslak hükümlerini internet sitesine yerleştiriyor ve halkı bunları yorumlamaya davet ediyor.

Doğrudan demokrasiye yakın bir uygulama olarak değerlendirilebilecek bu durum, halkı Anayasa yapım sürecine daha fazla dahil eden, başka bir deyişle daha katılımcı bir demokrasi örneği sanki. Anayasa yazım sürecine ilişkin tercihi ile İzlanda, uzlaşmacı Anayasa yapımına dair iyi bir örnek olabilecek gibi duruyor. Özellikle, günümüzde Anayasa taslağını tek başına Cumhurbaşkanına gönderebilmek için gerekli Meclis çoğunluğuna ulaşılamamasını siyasi başarısızlık olan gören bir siyasi yapılanma için…

DP

Seçimler ve Anayasa

Türkiye çok partili siyasal hayata geçişinden beri yaşadığı seçimlerden farklı bir seçim yaşıyor. Bugün yapılan seçimler sonucunda oluşacak parlamento, eğer siyasal partiler seçim öncesinde verdikleri sözleri tutarlarsa, Türkiye’nin yeni anayasasını yapmaya girişecek. Türkiye’nin çok partili siyasal hayata geçtiği 1950 yılından bu yana yürürlükte olan iki anayasa, 1961 ve 1982 Anayasaları gerçek anlamda halk iradesini yansıtan meclislerin eseri değil. Halk bu seçimlerde sandıkta ortaya koyduğu tercihlerle seçtiği temsilciler tarafından yapılan bir anayasaya sahip olma imkanına kavuşacak.

Türkiye’de bir an öce yeni bir anayasanın yapılması için çalışmalara başlanması gerekir; çünkü:

1) 2007 seçimlerinden sonra ve özellikle 2011 seçimlerine giden süreçte, yeni bir anayasanın yapılması konusunda kamuoyunda ciddi bir beklenti ortaya çıkmıştır. Bu beklentilerin karşılanması gerekir.

2) Son on yılda anayasa konusunda yapılan tartışmalarla ciddi bir birikimin ortaya çıktığı gözlenmektedir. Bu birikimden faydalanılmalıdır.

3) Yeni anayasa yapma sözünü siyasal partilerin seçim öncesinde seçilebilmek seçmene verdikleri diğer sözlerden ayrı düşünmek gerekir. Yeni bir anayasa yapmak demek bir arada yaşama kurallarını yeniden tanımlamak demektir. Siyasal partiler, çağdaş demokratik bir anayasa yapma sözünün tüm diğer siyasal icraatların ötesinde ve üzerinde bir öneme sahip olduğu gerçeğinden hareket ederek, bu konudaki projelerini kamuoyuyla paylaşmalıdır.

LG

HOŞGELDİNİZ

“Yaşayan Anayasa”ya hoşgeldiniz. Bu web günlüğünü güncel anayasa gelişmelerini takip etmek için tutmaya başlamıştık. Böylece hem kendimiz hem okuyucularımız için bir “anayasal hafıza” oluşturmayı amaçlıyorduk. Bugüne kadar bu günlük, en azından bizim açımızdan, bu amaca layığıyla hizmet etti.
Zaman içerisinde, hukuk alanında internet kaynakları çeşitlendi. Dolayısıyla anayasa haberlerini takip etmek isteyen okuyucular için seçenekler çoğaldı. Biz artık anayasa haberlerini takip etme işini, aşağıda “Bağlantılar” bölümünde adreslerini verdiğimiz bu sitelere bırakıp, “anayasal hafıza”nın oluşumuna farklı bir biçimde katkıda bulunmak istiyoruz.
Bu sitede bundan böyle ağırlıklı olarak anayasal konulara ilişkin kısa yorumlara yer vereceğiz. Bu yorumları, dijital okur-yazarlığın gerekli kıldığı biçimde, kısa ve olabildiğince açıklayıcı bir üslupla kaleme almaya çalışacağız. Günlük notlarının yetmediği yerde yorum ve analizler devreye girecek. Sitemizdeki bir başka yenilik de “Anayasa Okumaları” olacak. Bu başlık altında postalayacağımız notlarla karşımıza çıkan yeni ve ilginç anayasa çalışmalarını okuyucularımızla paylaşacağız.
İyi okumalar…

DİĞER ÇALIŞMALAR

Doç. Dr. Levent GÖNENÇ’in diğer yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Dr. Ersoy KONTACI’nın yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Sitemizde daha önce yayımlanan “Analizler” ve “Yorumlar” için tıklayınız.

KATKILAR

Sitemize katkıda bulunan akademisyenlerin çalışmaları için tıklayınız.

HAZIRLAYANLAR

Levent GÖNENÇ [LG]
Ersoy KONTACI [EK]
Deniz POLAT [DP]
Ali Erdem DOĞANOĞLU [AED]

İLETİŞİM

yasayananayasa@gmail.com

Yönetici Alanı