Ali Erdem Doğanoğlu, "Cumhurbaşkanının Görev Süresinin Belirlenmesi Sorunu", Ankara Barosu Dergisi, Yıl 2011, Sayı 3.

“Yaşayan Anayasa”ya Dair Kişisel Bir Not

Yaklaşık on yıl önce yola çıkmıştık “Yaşayan Anayasa”yı yoktan var etmek için. “Yoktan var etmek” diyorum çünkü başlangıçta bu bir hayaldi. Bir internet sitesi için sanal ortamda yer bulmak, siteyi oluşturmak ve sürdürmek tamamen yabancı olduğum işlerdi. Ama bir yandan da bunu mutlaka yapmam gerektiğine inanıyordum. Türkiye’de anayasa hukuku en hızlı değişen ve gelişen hukuk alanlarından biriydi ve bu hıza ayak uydurmanın yolu teknolojiden geçiyordu. Hocalarımın ve genç meslektaşlarımın yardımı ve katkısıyla “Yaşayan Anayasa” (zaman içinde değişiklikler gerçirse de) bugüne kadar geldi.

Yıllar geçince insan yoruluyor, araya başka meşguliyetler giriyor. Bu hep ortak bir proje olsun, genç meslektaşlarım bu fikre sahip çıksın, bu site adı gibi uzun yıllar yaşasın istedim. Benden bu kadar. Bu siteye katkıda bulunan arkadaşlarım eminim yaptıklarıyla hep bir adım öteye geçecekler. Ben de onların yazdıklarını keyifle okuyacağım.

“Yaşayan Anayasa”yı geçmişte ve bugün takip eden herkese teşekkürlerimle…

LG

Bakır Çağlar için Kişisel Bir Not

Değerli anayasa hukukçusu Prof. Dr. Bakır Çağlar‘ı geçtiğimiz günlerde kaybettik. Anayasa hukuku camiası için kuşkusuz çok büyük bir kayıp; son yıllarda sessiz kalmayı tercih etmiş olsa da, eminim bize öğreteceği, bizlerle paylaşcağı daha çok şey vardı.

Benim anayasa hukuku maceramda Bakır Çağlar’ın özel bir yeri var; not etmeden geçemeyeceğim. Henüz çiçeği burnunda bir araştırma görevlisi iken üzerinde çalışacağım konuyu büyük ölçüde onun yazdıklarından etkilenerek belirlemiştim. Yazmaya karar verdiğim konu, “milletlerarası anayasa hukuku” idi. Tezin sonunda bu kavramsal çerçevenin bir çok eksiği olduğunu fark ettim ancak onun yazdıklarını okuduktan sonra (eğer bu alana gerçekten katkıda bulunacaksak) mevcutla yetinmeyip; yeni, farklı, değişik kavramların peşine düşmemiz gerektiğini çok daha iyi anladım. Eksikliği hep hissedilecek.

Prof. Dr. Bakır Çağlar’ı, Pınar Öğünç’ün kaleme aldığı, onu çok iyi anlatan bir yazıyla uğurluyorum…

LG

HOŞGELDİNİZ

“Yaşayan Anayasa”ya hoşgeldiniz. Bu web günlüğünü güncel anayasa gelişmelerini takip etmek için tutmaya başlamıştık. Böylece hem kendimiz hem okuyucularımız için bir “anayasal hafıza” oluşturmayı amaçlıyorduk. Bugüne kadar bu günlük, en azından bizim açımızdan, bu amaca layığıyla hizmet etti.
Zaman içerisinde, hukuk alanında internet kaynakları çeşitlendi. Dolayısıyla anayasa haberlerini takip etmek isteyen okuyucular için seçenekler çoğaldı. Biz artık anayasa haberlerini takip etme işini, aşağıda “Bağlantılar” bölümünde adreslerini verdiğimiz bu sitelere bırakıp, “anayasal hafıza”nın oluşumuna farklı bir biçimde katkıda bulunmak istiyoruz.
Bu sitede bundan böyle ağırlıklı olarak anayasal konulara ilişkin kısa yorumlara yer vereceğiz. Bu yorumları, dijital okur-yazarlığın gerekli kıldığı biçimde, kısa ve olabildiğince açıklayıcı bir üslupla kaleme almaya çalışacağız. Günlük notlarının yetmediği yerde yorum ve analizler devreye girecek. Sitemizdeki bir başka yenilik de “Anayasa Okumaları” olacak. Bu başlık altında postalayacağımız notlarla karşımıza çıkan yeni ve ilginç anayasa çalışmalarını okuyucularımızla paylaşacağız.
İyi okumalar…

DİĞER ÇALIŞMALAR

Doç. Dr. Levent GÖNENÇ’in diğer yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Dr. Ersoy KONTACI’nın yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Sitemizde daha önce yayımlanan “Analizler” ve “Yorumlar” için tıklayınız.

KATKILAR

Sitemize katkıda bulunan akademisyenlerin çalışmaları için tıklayınız.

HAZIRLAYANLAR

Levent GÖNENÇ [LG]
Ersoy KONTACI [EK]
Deniz POLAT [DP]
Ali Erdem DOĞANOĞLU [AED]

İLETİŞİM

yasayananayasa@gmail.com

Yönetici Alanı