Ali Erdem Doğanoğlu, "Cumhurbaşkanının Görev Süresinin Belirlenmesi Sorunu", Ankara Barosu Dergisi, Yıl 2011, Sayı 3.

Yunanistan’da Partiler “İflasın” Eşiğinde

Kaynağı www.gazeteport.com.tr internet adresi olan habere göre, “ekonomik darboğazdaki Yunanistan’da, yasal gelirlerinin üzerindeki harcamalar nedeniyle bankalara yüksek faizlerle borçlanmak zorunda kalan iki büyük siyasi parti PASOK ile Yeni Demokrasi Partisi’nin (ND) iflasın eşiğine geldiği bildirildi. Yunan basınında yer alan haberlerde, ekonomik kriz nedeniyle devlet bütçesinden siyasi partilere verilen maddi desteğin gecikmesi ve bağışların azalması nedeniyle gelirleri azalan PASOK ve ND’nin, bütçelerinde oluşan kara delikleri kapatabilmek için bankalara yüksek faizlerle onlarca milyon avro borçlandıkları belirtildi. Bankalara olan borçlar nedeniyle, devlet bütçesinden siyasi partilere verilen maddi destek hakları 2019 yılına kadar ipotek altına alınan PASOK ile ND’nin, toplam borç miktarının 242 milyon avroyu bulduğu ifade edildi. Bankalara olan borç miktarı son beş yılda 67 milyon avro artan PASOK’un toplam borcu bu yıl itibarıyla 114 milyon avro’ya ulaşırken, 128 milyon avro borcu bulunan ND’nin ise, kısa bir süre önce ihtiyaçlarını karşılamak için Attika Bank’tan yüzde 8 faizle 2 milyon borç daha aldığı belirtildi.

Ülkedeki diğer küçük siyasi partilerin de bankalara borçlu olduğu belirtilen haberlerde, sadece Ortodoks Halk Partisi LAOS’un hiç bir bankaya borcu bulunmadığı bildirildi.

Oy oranlarına göre, yılda 15 ile 33 milyon avro arasında değişen devlet sübvansiyonu alan PASOK ve ND’nin, en büyük harcamaları seçim öncesi dönemlerde seçmenlerin taşınması, reklam kampanyaları ve kamu araştırmaları için yaptığı belirtildi.”

Yunanistan’da ortaya çıkan durum, partiler için sanki birer ticari kuruluşlarmış gibi “iflas” ibaresinin kullanılması ile daha da ilginç hale geliyor. Aslında, Türkiye’deki pozitif hukuka göre böyle bir borçlanmanın mümkün olmamasından dolayı bize ilginç geliyor demek daha doğru. Çünkü Türkiye’deki siyasi partilerin uymak zorunda oldukları kurallara ve bu konudaki temel kanun olan Siyasi Partiler Kanunu’na bakıldığında, siyasi partilerin kredi almalarının yasak olduğu görülmekte. Bu kanundaki düzenlemeye göre hiçbir siyasi parti ticari faaliyette bulunamayacağı gibi, kredi veya borç da alamayacaktır. Bu sebeple, siyasi partiler hukukun can damarı olan finansman sorununu bir ölçü daha gözler önüne sermesi bakımından habere dikkat çekmek mümkün…

DP

13.06.2011-19.06.2011 Güncel Anayasa Mahkemesi Kararları

GÜNCEL ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI

Sosyal Demokrat Halk Partisi’nin 2005 ve 2006 ; Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin 2004 , 2005 ve 2006 ; Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2005 ve 2006 ; Anavatan Partisi’nin 2001 ve 2002 yılları kesinhesapları Anayasa Mahkemesi tarafından incelenmiş ve ilgili kararlar geçtiğimiz hafta içinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.
(Her bir ilgili karara, yukarıdaki metinde verilen yıl sayıları üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Siyasal Partilerin Seçim Bildirgelerinde Anayasa Konusu

Levent Gönenç‘in “Siyasal Partilerin Seçim Bildirgelerinde Anayasa Konusu: ‘Yol Haritası’ Değil ‘Niyet Beyanı’” başlıklı TEPAV Politika Notu yayımlandı. Okumak için tıklayınız.

HOŞGELDİNİZ

“Yaşayan Anayasa”ya hoşgeldiniz. Bu web günlüğünü güncel anayasa gelişmelerini takip etmek için tutmaya başlamıştık. Böylece hem kendimiz hem okuyucularımız için bir “anayasal hafıza” oluşturmayı amaçlıyorduk. Bugüne kadar bu günlük, en azından bizim açımızdan, bu amaca layığıyla hizmet etti.
Zaman içerisinde, hukuk alanında internet kaynakları çeşitlendi. Dolayısıyla anayasa haberlerini takip etmek isteyen okuyucular için seçenekler çoğaldı. Biz artık anayasa haberlerini takip etme işini, aşağıda “Bağlantılar” bölümünde adreslerini verdiğimiz bu sitelere bırakıp, “anayasal hafıza”nın oluşumuna farklı bir biçimde katkıda bulunmak istiyoruz.
Bu sitede bundan böyle ağırlıklı olarak anayasal konulara ilişkin kısa yorumlara yer vereceğiz. Bu yorumları, dijital okur-yazarlığın gerekli kıldığı biçimde, kısa ve olabildiğince açıklayıcı bir üslupla kaleme almaya çalışacağız. Günlük notlarının yetmediği yerde yorum ve analizler devreye girecek. Sitemizdeki bir başka yenilik de “Anayasa Okumaları” olacak. Bu başlık altında postalayacağımız notlarla karşımıza çıkan yeni ve ilginç anayasa çalışmalarını okuyucularımızla paylaşacağız.
İyi okumalar…

DİĞER ÇALIŞMALAR

Doç. Dr. Levent GÖNENÇ’in diğer yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Dr. Ersoy KONTACI’nın yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Sitemizde daha önce yayımlanan “Analizler” ve “Yorumlar” için tıklayınız.

KATKILAR

Sitemize katkıda bulunan akademisyenlerin çalışmaları için tıklayınız.

HAZIRLAYANLAR

Levent GÖNENÇ [LG]
Ersoy KONTACI [EK]
Deniz POLAT [DP]
Ali Erdem DOĞANOĞLU [AED]

İLETİŞİM

yasayananayasa@gmail.com

Yönetici Alanı