Ali Erdem Doğanoğlu, "Cumhurbaşkanının Görev Süresinin Belirlenmesi Sorunu", Ankara Barosu Dergisi, Yıl 2011, Sayı 3.

Cumhurbaşkanının Görev Süresinin Belirlenmesi Sorunu

Ali Erdem Doğanoğlu’nun “Cumhurbaşkanının Görev Süresinin Belirlenmesi Sorunu” başlıklı makalesi, Ankara Barosu Dergisi, Yıl 2011, Sayı 3’te yayımlandı. Makalenin tam metnine ulaşmak için tıklayınız.

Anayasa Yapımı-Anayasa Çalışma Metni

Anayasa yapım sürecinin tasarımında her toplumda uygulanabilecek sihirli bir formülden söz etmek mümkün değildir. Anayasa yapımının başarıyla sonuçlanması, yani meşruiyeti yüksek ve demokratik içeriğe sahip bir metnin ortaya çıkması, anayasa yapım sürecinin tasarımı kadar, anayasa yapımının gerçekleştiği toplumun sosyo-politik ortamı ve nihayetinde o toplumdaki siyasal kültürün özellikleriyle ilgilidir. Bununla birlikte, karşılaştırmalı örneklerde gözlendiği gibi, bu çalışma metninde ele aldığımız ilkelerin anayasa yapım sürecinde uygulanması anayasa yapım sürecinin başarıya ulaşma şansını büyük ölçüde arttıracaktır.

Levent Gönenç, Anayasa Yapımı, TEPAV Anayasa Çalışma Metni, 2011. Okumak için tıklayınız.

2011 Anayasa Yapım Sürecinde Yönteme İlişkin Bazı Sorunlar

Dr. Levent Gönenç, “2011 Anayasa Yapım Sürecinde Yönteme İlişkin Bazı Sorunlar”, TEPAV Politika Notu yayımlandı. Politika Notu’na ulaşmak için tıklayınız.

Başkanlık Sistemi Tartışmaları

Levent GÖNENÇ (2011), “Türkiye’de Başkanlık Sistemi Tartışmaları”, Güncel Hukuk, Haziran 2011/6-90, 14-16.

Makaleyi okumak için tıklayınız.

SEMİNER: Yargı Kurulları Yargı Bağımsızlığını Güçlendirir mi?

TEPAV ANAYASA UZMANLARI SEMİNER DİZİSİ

Yargı Kurulları Yargı Bağımsızlığını Güçlendirir mi? Avrupa’dan Örnekler

Konuşmacı:

Prof. Dr. Carlo GUARNIERI (Bolonya Üniversitesi, Siyaset Bilimi Profesörü)

Moderatör:

Doç. Dr. Levent GÖNENÇ (Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi)

27 Mayıs 2011’de, 13.00-15.00 arasında, TEPAV Binası, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Kampüsü - Söğütözü Cad. No:43 Söğütözü-ANKARA, 3. Kat Toplantı Salonu

HOŞGELDİNİZ

“Yaşayan Anayasa”ya hoşgeldiniz. Bu web günlüğünü güncel anayasa gelişmelerini takip etmek için tutmaya başlamıştık. Böylece hem kendimiz hem okuyucularımız için bir “anayasal hafıza” oluşturmayı amaçlıyorduk. Bugüne kadar bu günlük, en azından bizim açımızdan, bu amaca layığıyla hizmet etti.
Zaman içerisinde, hukuk alanında internet kaynakları çeşitlendi. Dolayısıyla anayasa haberlerini takip etmek isteyen okuyucular için seçenekler çoğaldı. Biz artık anayasa haberlerini takip etme işini, aşağıda “Bağlantılar” bölümünde adreslerini verdiğimiz bu sitelere bırakıp, “anayasal hafıza”nın oluşumuna farklı bir biçimde katkıda bulunmak istiyoruz.
Bu sitede bundan böyle ağırlıklı olarak anayasal konulara ilişkin kısa yorumlara yer vereceğiz. Bu yorumları, dijital okur-yazarlığın gerekli kıldığı biçimde, kısa ve olabildiğince açıklayıcı bir üslupla kaleme almaya çalışacağız. Günlük notlarının yetmediği yerde yorum ve analizler devreye girecek. Sitemizdeki bir başka yenilik de “Anayasa Okumaları” olacak. Bu başlık altında postalayacağımız notlarla karşımıza çıkan yeni ve ilginç anayasa çalışmalarını okuyucularımızla paylaşacağız.
İyi okumalar…

DİĞER ÇALIŞMALAR

Doç. Dr. Levent GÖNENÇ’in diğer yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Dr. Ersoy KONTACI’nın yayınlarına ulaşmak için tıklayınız.

Sitemizde daha önce yayımlanan “Analizler” ve “Yorumlar” için tıklayınız.

KATKILAR

Sitemize katkıda bulunan akademisyenlerin çalışmaları için tıklayınız.

HAZIRLAYANLAR

Levent GÖNENÇ [LG]
Ersoy KONTACI [EK]
Deniz POLAT [DP]
Ali Erdem DOĞANOĞLU [AED]

İLETİŞİM

yasayananayasa@gmail.com

Yönetici Alanı